Jandarmii bistrițeni au organizat o amplă acțiune de conștientizare a cetățenilor de pe Valea Someșului cu privire la importanta purtării măștii pentru a evita răspândirea infecțiilor cu noul coronavirus.
Astfel, potrivit Inspectoratului Județena de Jandarmi Bistrița-Năsăud au fost verificate 321 persoane din 45 de localități, aflate în 165 de locații.
”Au fost aplicate în total 32 de sancțiuni: amenzi în valoare de 2.000 lei, respectiv 27 de avertismente scrise, pentru nerespectarea măsurii privind purtarea măștilor de protecție. În principal, acțiunea a avut caracter preventiv și a fost mai puțin axată pe aplicarea de amenzi, astfel fiind aplicate cu preponderență avertismente scrise”, se arată într-un comunicat de presă al IJJ Bistrița-Năsăud.
![](https://www.ziardebistrita.ro/wp-content/uploads/2020/06/FB_IMG_1592978974788-768x1024.jpg)
Jandarmii atrag atenția că, pentru a evita creșterea numărului de îmbolnăririi cu virusul SAR-COV-2, trebuie respectate cu strictețe prevederile legale în vigoare. Purtarea măștii de protecție este importantă pentru prevenirea infectării cu noul coronavirus.
![](https://www.ziardebistrita.ro/wp-content/uploads/2020/06/FB_IMG_1592978981113-575x1024.jpg)
Astfel de acțiuni vor fi organizate și în alte zone ale județului pentru prevenirea îmbolnăvirilor cu noul coronavirus.