Un bărbat și-a pierdut viața după ce s-a înecat într-un lac de pe raza localității Posmuș.
Potrivit Inspectoratului Județean pentru Situații de Urgență Bistrița-Năsăud, alerta s-a dat duminica după-amiază, când printr-un apel la 112 a fost semnalată dispariția bărbatului.
![](https://www.ziardebistrita.ro/wp-content/uploads/2020/06/IMG-20200628-WA0008-1024x576.jpg)
La fața locului au intervenit pompierii și un echipaj de scafandri, care au început căutările bărbatului.
Cu toate că intervenția a fost una rapidă, echipajele nu au reușit să îl salveze pe bărbat. Acesta a fost găsit de pompieri fără semne vitale, medicii fiind nevoiți să declare decesul bărbatului la locul intervenției.
![](https://www.ziardebistrita.ro/wp-content/uploads/2020/06/IMG-20200628-WA0007-1024x450.jpg)