Președintele PER, Dănuț Pop a fost prezent azi la Bistrița, pentru a-l prezenta pe Silviu Rus, în calitate de NOU președinte al filialei ecologiste.
Dănuț Pop susține că Silviu Rus i-a fost recomandat de soția lui, care este bistrițeancă. În ce privește politicile de cadre ale PER, Dănuț Pop susține că are nevoie de oameni cu experiență în partid și că a mai discutat cu câteva persoane pentru funcția de președinte, care însă l-au refuzat.
„S-a luat o decizie locală, NU centrală. L-am convins pe dl Silviu Rus să preia echipa la nivel județean. Va rămâne și domnul Mârza, nu e nicio problemă. Va depune liste în fiecare localitate din județ.” – a declarat Dănuț Pop.
![](https://www.ziardebistrita.ro/wp-content/uploads/2020/07/per3-1024x576.jpeg)
![](https://www.ziardebistrita.ro/wp-content/uploads/2020/07/per9-1024x576.jpeg)
Reporter: – Se vehiculează , zvonuri ar fi, că-n spatele acestei acțiuni ar fi Ioan Oltean….
Dănuț Pop: – Nu este în spatele acetei acțiuni. Într-adevăr, mă cunosc cu dl Ioan Oltean. L-am rugat să vină în partid, de 1 an și jumătate îl rog. Nu vrea. El este un PNL-ist convins și NU vrea să părăsească PNL-ul, deocamdată!
Reporter: – Dar dacă ar veni, l-ați primi?
Dănuț Pop: – La experiența pe care o are ne-ar fi de folos pe organizare, având în vedere că a fost secretar general la PDL, un partid care a avut structuri în toată țara și care din punct de vedere organizatoric era unul din cele mai puternice partide.
Reporter: – Domnul Ioan Oltean NU v-ar aduce un prejudiciu de imagine, dincolo de organizare?
Dănuț Pop: – NU, fiindcă NU este condamnat. Doi la mână: eu nu mai cred în justiția din România, care numai la mine în partid s-au dovedit toate a fi false.
![ioan oltean per](https://www.ziardebistrita.ro/wp-content/uploads/2020/07/per1-2-1024x683.jpg)
Dănuț Pop susține că i-a oferit lui Ioan Oltean funcția de secretar general al PER sau funcția de președinte executiv, la nivel național!
„L-am chemat la nivel național, unde primea funcții, nu la nivel de județul Bistrița. Că Domnul Otean, la organizare e la nivel de țară, NU de Bistrița. Domnul Oltean e capabil. DIn punctul meu de vedere este cel mai bun organizatori, alături de Blaga…” – a declarat președintele PER.
„Ioan Otean este o personalitate aici în Bistrița, am înțeles, dar asta NU înseamnă că Ioan Oltean conduce partidul.” – a completat Dănuț Pop.
Despre proiectele PER-ului!
Reducerea TVA-ului la produsele bio și tradiționale și legea interzicerii exportului de buștean sunt proiecte pe care și le asumă Partidul Ecologist.
În schimb, Legea Prostituției reprezintă un proiect controversat a lui Dănuț Pop, pe care acesta-l susține în continuare.
![](https://www.ziardebistrita.ro/wp-content/uploads/2020/07/per3-Copy.jpeg)
![masina danut pop](https://www.ziardebistrita.ro/wp-content/uploads/2020/07/per1-1024x576.jpeg)
La nivel național, Dănuț Pop susține că are peste 2.000 de candidați la alegerile locale pentru funcțiile de primari, președinte al Consiliului Județean sau consilieri locali.
Dacă scoate sub 5 % la nivel național, Dănuț Pop își va prezenta demisia de ONOARE din funcția de președinte al PER.