Trei persoane au fost rănite într-un accident rutier produs luni dimineața pe DN 17, în localitatea Livezile.
Potrivit Inspectoratului Județean de Poliție Bistrița-Năsăud, din primele cercetări a rezultat că ”un bărbat în vârstă de 41 de ani, din Săliștea de Sus, județul Maramureș, în timp ce conducea o autoutilitară pe direcția Vatra Dornei-Bistrița, din cauza oboselii în conducere, a pierdut controlul acesteia, a ieșit în afara părții carosabile și a intrat în coliziune cu un cap de pod, după care s-a răsturnat în șanțul din beton”.
![](https://www.ziardebistrita.ro/wp-content/uploads/2020/07/IMG-20200713-WA0005-768x1024.jpg)
În urma accidentului, conducătorul auto și alți doi bărbați, de 64 și 53 de ani, din Bistrița-Năsăud, au fost răniți. Două dintre victime au rămas blocate în autovehicul. La fața locului a intervenit modului SMURD din cadrul Inspectoratului Județean pentru Situații de Urgență, precum și un echipaj al Serviciului Județean de Ambulanță.
![](https://www.ziardebistrita.ro/wp-content/uploads/2020/07/IMG-20200713-WA0002-768x1024.jpg)
”Victimele blocate au fost extrase de pompierii militari și predate conștiente echipajelor medicale. Toate cele trei persoane implicate în accident au fost stabilizate și tranportate la spital”, a transmis ISU Bistrița-Năsăud.
![](https://www.ziardebistrita.ro/wp-content/uploads/2020/07/IMG-20200713-WA0004-768x1024.jpg)
Conducătorul auto a fost testat la fața locului cu aparatul etilotest, rezultatul fiind negativ. Continuă cercetările în acest caz polițiștii Serviciului Rutier.
FOTO: ISU Bistrița-Năsăud, IPJ Bistrița-Năsăud