Doris Rai candidează independent pentru Primăria Bistrița. După demisia din PNL, Doris încearcă să ajungă primar de una singură și a început s-adune semnături de susținere.
Doris a început campania electorală și la Radio Someș a explicat motivele pentru care a părăsit PNL-ul. A amintit despre anumite compromisuri pe care te obligă partidul să le faci, a vorbit despre luptele interne și despre fosta echipă din PDL care s-a dezbinat imediat după fuziunea cu PNL.
În emisiunea de la Radio Someș, Doris a folosit limbajul specific, de genul: cetățenii vor decide, sunt omul cetățenilor, vreau să fac ceva pentru orașul acesta. Conceptele prezentate au avut o tentă feministă, și Doris a amintit despre femeile din politică și rolul femeii în societate. A amintit de prima femeie primar din istoria României (din anul 1907) dar și despre alte primărițe din istoria modernă.
![](https://www.ziardebistrita.ro/wp-content/uploads/2020/07/3-3.jpg)
![](https://www.ziardebistrita.ro/wp-content/uploads/2020/07/doris-11-1024x530.jpg)
Doris Rai îl LAUDĂ pe Radu Moldovan: „Pot spune că este un model de om politic!”
A demisionat din Consiliul Județean și zice că NU a avut șanse să facă mai-nimic din opoziție, deși a încercat.
Despre Radu Moldovan: „Pot spune că este un model de om politic, care deși poate la un moment dat l-au ștampilat : ba că-i ospătar…. dar este poate cel mai bun președinte de Consiliu Județean din țară.
Ăsta este adevărul. Cu plusurile și minusurile lui. În momentul de față este omul care a făcut cel mai mult pentru județul acesta!” – a declarat Doris Rai.
![](https://www.ziardebistrita.ro/wp-content/uploads/2020/07/dragnea-nasaud-1024x845.jpg)
Doris Rai RUPE voturi de la PNL!
Doris Rai are un bazin electoral pe persoană fizică, format în special pe amiciții personale și simpatii feministe. Funcția de primar pare o glumă, dar în alegerile locale, Doris Rai poate aduna 1.000 – 1.500 de voturi care ar face diferența între locul 1 și locul 2.
E de urmărit jocul pe care-l face Doris Rai și modul în care se va poziționa față de foștii colegi din PNL! Deocamdată, Doris punctează cu naivitate și începe campania cu laude la adresa liderului PSD!