Polițiștii din Năsăud au intervenit în această seară la un accident rutier care a avut loc pe DN 17D, la ieșire din localitatea Rebrișoara.
”În urma primelor verificări și măsurători efectuate, a rezultat faptul că un bărbat de 34 de ani, din Rebrișoara, care nu deține permis de conducere, în timp ce conducea un autoturism de teren, nu s-ar fi asigurat corespunzător înainte de a pătrunde de pe un drum lateral pe drumul național 17D și a intrat în coliziune cu o autoutilitară care circula pe direcția Rebrișoara-Nepos”, a declarat Crina Sîrb, purtătorul de cuvânt al Inspectoratului Județean de Poliție Bistrița-Năsăud.
![](https://www.ziardebistrita.ro/wp-content/uploads/2020/07/IMG-20200724-WA0006-1024x670.jpg)
În urma accidentului, ambele autovehicule au ieșit în afara părții carosabile. Conducătorul autoturismului a fost rănit ușor, însă a refuzat transportarea la spital.
![](https://www.ziardebistrita.ro/wp-content/uploads/2020/07/IMG-20200724-WA0007-1024x485.jpg)
Pe parcursul intervenției, polițiștii au dirijat circulația, traficul desfășurându-se alternativ, pe un singur sens.
Ambii conducători auto au fost testați cu aparatul etilotest, rezultatele fiind negative.
Polițiștii continuă cercetările pentru comiterea infracțiunilor de conducere fără permis și vătămare corporală din culpă.
![](https://www.ziardebistrita.ro/wp-content/uploads/2020/07/IMG-20200724-WA0008-1024x484.jpg)