Parchetul de pe lângă Judecătoria Năsăud efectuează cercetări într-un dosar penal deschis pentru săvârșirea infracțiunii de zădărnicire a combaterii bolilor.
Potrivit unui comunicat de presă al Parchetului de pe lângă Judecătoria Năsăud, luna trecută, o societate comercială din Bistrița a organizat evenimente private de tip petreceri, botezuri sau cununii la o pensiune-restaurant din localitatea Telciu, fiind încălcate prevederile legale.
În urma unui astfel de eveniment, două persoane au fost diagnosticate cu COVID-19, motiv pentru care s-a întocmit dosar penal.
![](https://www.ziardebistrita.ro/wp-content/uploads/2020/08/Opera-Snapshot_2020-08-04_112855_ptbistritanasaud.mpublic.ro_.png)