Duminică seara, un puternic incendiu a izbucnit la un depozit de produse furajere din localitatea Rodna. Ore în șir au acționat pompierii pentru stingerea focului.
Potrivit Inspectoratului Județean pentru Situații de Urgență Bistrița-Năsăud, la fața locului au intervenit mai multe echipaje de pompieri cu autospeciale de stingere de la Garda de Intervenție Sângeorz-Băi, precum și pompierii voluntari din Rodna, Maieru și Șanț.
![](https://www.ziardebistrita.ro/wp-content/uploads/2020/08/IMG-20200810-WA0011-768x1024.jpg)
”În momentul în care pompierii au ajuns la locul indicat au găsit incendiul care se manifesta violent, generalizat, pe o suprafață de aproximativ 400 mp. Imobilul se afla pe drumul de legătură dintre localitatea Rodna și Valea Ilvelor, într-o zonă greu accesibilă autospecialelor de pompieri”, a declarat Marius Rus, purtătorul de cuvânt al ISU Bistrița-Năsăud.
Incendiul a fost lichidat abia în noaptea de duminică spre luni, în jurul orei 03.00.
![](https://www.ziardebistrita.ro/wp-content/uploads/2020/08/IMG-20200810-WA0007-1024x768.jpg)
”Au ars aproximativ 30 de tone plante furajere. 18 pompieri militari și voluntari, cu cinci autospeciale de stingere și un echipaj de prim ajutor au acționat aproape 7 ore pentru protejarea unor anexe alăturate și pentru localizarea și lichidarea focarelor”, a mai adăugat Marius Rus.
![](https://www.ziardebistrita.ro/wp-content/uploads/2020/08/IMG-20200810-WA0003-1024x768.jpg)
FOTO/VIDEO: ISU Bistrița-Năsăud