Administrația Bazinală de Apă Someș-Tisa a aplicat o sancțiune în valoare de 35.000 de lei Primăriei comunei Rodna, după ce în urma unui control s-a stabilit că administrația locală nu a respectat Legea Apelor.
Controlul la Primăria Rodna a fost efectuat în urma unei sesizări prin care se semnala faptul că, deși autorizația emisă de Apele Române nu mai era valabilă, administrația locală ar fi continuat lucrările într-un proiect de extindere a sistemului de alimentare cu apă.
Iată ce au scris inspectorii Administrației Bazinale de Apă Someș-Tisa în raportul de control:
![](https://www.ziardebistrita.ro/wp-content/uploads/2020/08/117800807_3297055473688295_4332900036756199884_n.jpg)
Pentru toate aceste nereguli, Primăria comunei Rodna a fost sancționată cu o amendă în valoare de 35.000 de lei. În plus, s-a dispus și stoparea lucrărilor.
![](https://www.ziardebistrita.ro/wp-content/uploads/2020/08/117312024_3297055563688286_10604611444586039_n-e1597219166516.jpg)
FOTO raport: Debreteni Florin