Comitetul Naţional pentru Situaţii de Urgenţă a adoptat o nouă hotărâre pentru stabilirea unor măsuri în domeniul sănătăţii publice. Prin document s-a luat decizia redeschiderii restaurantelor şi cafenelelor în interiorul clădirilor, inclusiv în cazul unităţilor de cazare, în judeţele unde incidenţa cumulată a cazurilor în ultimele 14 zile este mai mică sau egală de 1,5/1.000 de locuitori, începând cu data de 1 septembrie 2020.
Cele mai importante prevederi ale acestei hotărâri sunt:
– redeschiderea începând cu data de 1 septembrie 2020 a restaurantelor și cafenelelor în interiorul clădirilor, inclusiv în cazul unităților de cazare, în județele unde incidența cumulată a cazurilor în ultimele 14 zile este mai mică sau egală de 1,5/1.000 de locuitori;
– limitarea la nivel național a programului de funcționare a teraselor între orele 06.00-24.00;
– creșterea numărului de persoane care pot participa la evenimente private la 50 în spațiu închis, respectiv 100 în spațiu deschis;
– actualizarea listei țărilor și zonelor cu risc epidemiologic ridicat.
Astfel, hotărârea adoptată de CNSU cuprinde următoarele prevederi:
![](https://www.ziardebistrita.ro/wp-content/uploads/2020/08/IMG_20200828_094554-699x1024.jpg)
![](https://www.ziardebistrita.ro/wp-content/uploads/2020/08/IMG_20200828_094610-666x1024.jpg)
![](https://www.ziardebistrita.ro/wp-content/uploads/2020/08/IMG_20200828_094624-669x1024.jpg)
![](https://www.ziardebistrita.ro/wp-content/uploads/2020/08/IMG_20200828_094639-1024x867.jpg)