Reprezentanții Administrației Bazinale de Apă Someș-Tisa (ABAST) au verificat modul în care au fost salubrizate cursurile de apă și au fost întreținute șanțurile și rigolele în localități, pentru asigurarea secțiunilor de scurgere a apelor.
Potrivit unui comunicat de presă, controalele au fost efectuate în luna august 2020, în județele Cluj, Maramureș, Satu Mare, Bistrița-Năsăud și Sălaj.
![](https://www.ziardebistrita.ro/wp-content/uploads/2020/09/119450600_150018290095494_6269900242358656206_o-1024x768.jpg)
”Comisiile au verificat 191 de unități administrativ-teritoriale din cele cinci județe arondate (36 – în județul Cluj, 73 – în județul Maramureș, 11 – în județul Satu Mare, 28 – în județul Bistrița-Năsăud și 43 – în județul Sălaj). Au fost încheiate procese-verbale de constatare la toate unitățile administrativ-teritoriale verificate, iar acolo unde s-au constatat neconformități s-a dispus reprezentanților legali remedierea acestora, respectiv îndepărtarea depozitelor de deșeuri”, arată ABAST.
![](https://www.ziardebistrita.ro/wp-content/uploads/2020/09/119517909_150018240095499_5263274292954590687_o-1024x576.jpg)
Potrivit legislației în vigoare, primăriile au obligaţia să asigure măsuri corespunzătoare pentru conservarea şi protecţia mediului, întreţinerea cursurilor de apă şi prevenirea poluării accidentale a mediului şi a cursurilor de apă din arealul administrat.
Totodată, reprezentanții ABAST atrag atenția că deşeurile depozitate în zona podurilor și a podețelor de către agenţii economici sau de către cetăţeni pot provoca inundații, prin obturarea secțiunii de scurgere a apei. Din acest motiv, Administrația Bazinală de Apă Someș-Tisa face apel la cetățeni să păstreze mediul curat și să protejeze cursurile de apă.