Primarul orașului Beclean, Nicolae Moldovan, a anunțat că ziua de 11 noiembrie este ”o zi istorică pentru orașul Beclean”, explicând că la această dată a început efectiv implementarea proiectului privind construcția unei centuri ocolitoare.
”Zi istorică pentru orașul Beclean! Am semnat azi, la sediul Companiei Naționale de Administrare a Infrastructurii Rutiere, Departamentul Documentații Obținere Fonduri Externe, parteneriatul de implementare pentru realizarea investiției “Varianta de ocolire a orașului Beclean”. Din momentul de față începem implementarea acestui proiect mult așteptat”, a anunțat primarul Nicolae Moldovan printr-un mesaj postat pe pagina oficială de pe o rețea de socializare.
![](https://www.ziardebistrita.ro/wp-content/uploads/2020/11/125206339_1656748557840489_2698231751369045731_o.jpg)
![](https://www.ziardebistrita.ro/wp-content/uploads/2020/11/124426758_1656748551173823_7957344540278028497_n.jpg)
Potrivit unui studiu de fezabilitate aprobat anul trecut, valoarea investiției în realizarea unei variante ocolitoare a orașului Beclean este estimată la circa 15 milioane de euro, iar aceasta ar urma să facă legătura între DN 17 și DN 17D și ar cuprinde și un viaduct cu o lungime de 500 de metri. De asemenea, varianta de ocolire a orașului Beclean va face legătura dintre Drumul Expres DX4A Dej-Beclean-Bistrița și Drumul Trans Regio TR45 Beclean-Salva.
![](https://www.ziardebistrita.ro/wp-content/uploads/2020/11/124694966_1656748567840488_7772473354373517825_o.jpg)
N-are Someșul lățimea de 500 metri, deci e mai mult viaduct decât pod.
Pod nu viaduct peste Somes este corect spus .