În incinta Spitalului Județan de Urgență Bistrița a fost amenajat un centru de vaccinare împotriva COVID-19, acesta fiind deja pregătit să îi primească pe cei care vor dori să se imunizeze.
Potrivit managerului SJU Bistrița, Gabriel Lazany, prima etapă a campaniei de vaccinare începe mâine.
![](https://www.ziardebistrita.ro/wp-content/uploads/2020/12/134434572_3172990462927382_5566063502591049313_o-1024x575.jpg)
”De mâine începe etapa 1 a campaniei de vaccinare anti COVID-19, care se adresează atât personalului din spitale, cât și altui personal medical (serviciul de ambulanță, medici de familie, alt personal medical)”, a anunțat Gabriel Lazany.
![](https://www.ziardebistrita.ro/wp-content/uploads/2020/12/134533848_3172990759594019_3118649576864761625_o-1024x768.jpg)
![](https://www.ziardebistrita.ro/wp-content/uploads/2020/12/134087388_3172990656260696_1129544523110974552_o.jpg)
![](https://www.ziardebistrita.ro/wp-content/uploads/2020/12/134356454_3172990552927373_1292378940581751031_o-1024x575.jpg)
![](https://www.ziardebistrita.ro/wp-content/uploads/2020/12/133651797_3172990536260708_2893288518738412669_o-575x1024.jpg)
![](https://www.ziardebistrita.ro/wp-content/uploads/2020/12/134298140_3172990612927367_490551051855585204_o-1024x575.jpg)
![](https://www.ziardebistrita.ro/wp-content/uploads/2020/12/134064005_3172990686260693_6513521609049637765_o-1024x575.jpg)
![](https://www.ziardebistrita.ro/wp-content/uploads/2020/12/134394227_3172990479594047_5759679519304623308_o-575x1024.jpg)
Centrul de vaccinare va fi deschis pe toată durata primei etape a campaniei de vaccinare, urmând ca pentru cea de-a doua etapă să fie deschis un centru de vaccinare în incinta Policlinicii Bistrița, de pe strada Gării, nr. 9-11.
Pentru campania de vaccinare împotriva COVID-19, la nivelul județului Bistrița-Năsăud vor funcționa în total 11 centre.
![](https://www.ziardebistrita.ro/wp-content/uploads/2020/12/130989598_3289781047818029_8380958698120162971_n-1.png)
La nivel național, campania de vaccinare împotriva COVID-19 a început la data de 27 decembrie 2020, în toate cele 10 spitale de boli infecțioase aflate în prima linie în lupta împotriva noului coronavirus.
Comitetul Naţional de coordonare a activităţilor privind vaccinarea împotriva COVID-19 a anunțat că, începând cu data de 28 decembrie 2020, este operațională platforma informatică care permite programarea persoanelor pentru vaccinarea împotriva COVID-19 este operaţională . Totodată, este funcțională și platforma care permite raportarea reacţiilor adverse post-imunizare.