După ce a obținut finanțare europeană de peste 10 milioane de euro pentru proiectul care vizează reconfigurarea axei de transport Gării – Decebal – Andrei Mureșanu – Năsăudului, Primăria Bistrița a lansat și procedura de licitație publică în vederea desemnării constructorului care se va ocupa de execuția propriu-zisă a lucrărilor.
Anunțul pentru organizarea licitației a fost depus în Sistemul Electronic de Achiziții Publice, companiile interesate să participe la licitație având ca termen data de 1 februarie 2021 pentru depunerea ofertelor. Ulterior, ofertele depuse vor fi analizate și se va stabili un câștigător al licitației. Valoarea contactului scos la licitație este de 40,7 milioane lei.
![](https://www.ziardebistrita.ro/wp-content/uploads/2021/01/Opera-Snapshot_2021-01-06_113227_www.primariabistrita.ro_.png)
Prin intermediul acestui proiect, una dintre cele mai importante artere de circulație din municipiul Bistrița va fi complet modernizată.
Mai exact, proiectul prevede:
- modernizarea părții carosabile de pe cele 4 artere de circulație;
- reabilitarea trotuarelor pe toată lungimea celor 4 străzi;
- realizarea de benzi dedicate transportului public;
- realizarea pistelor pentru bicicliști, pe ambele sensuri de circulație;
- realizarea unui pasaj pietonal subteran pe Bulevardul Decebal, în zona halei comerciale;
- îngroparea tuturor rețelelor electrice și de iluminat public;
- sistem nou de iluminat public cu telegestiune;
- modernizarea stațiilor de transport public existente (10 stații).
Proiectul are o valoare totală de aproximativ 10 milioane de euro și este finanțat din fonduri europene, prin intermediul Programului Operațional Regional.