Autoritățile din Bistrița-Năsăud fac pregătiri pentru etapa a doua a campaniei de vaccinare împotriva COVID-19, a anunțat Instituția Prefectului.
La data de 6 ianuarie, reprezentanți ai Comitetului Județean pentru Situații de Urgență Bistrița-Năsăud au efectuat o vizită la centrele de vaccinare din Prundu Bârgăului, Maieru, Năsăud și Beclean, centre care vor funcționa în cea de-a doua etapă a campaniei de vaccinare. Autoritățile doresc să se asigure că pregătirea acestor centre se desfășoară în conformitate cu prevederile naționale.
![](https://www.ziardebistrita.ro/wp-content/uploads/2021/01/136650057_3354794344650032_2836632906235009389_n.jpg)
![](https://www.ziardebistrita.ro/wp-content/uploads/2021/01/136389811_3354794204650046_5152208879114427326_o.jpg)
![](https://www.ziardebistrita.ro/wp-content/uploads/2021/01/136647589_3354794197983380_8826289249098556810_n.jpg)
![](https://www.ziardebistrita.ro/wp-content/uploads/2021/01/135932873_3354794214650045_6850865375491180299_o-937x1024.jpg)
Verificările vor continua și în cursul zilei de astăzi, când reprezentanții CJSU Bistrița-Năsăud vor ajunge și în centrele de vaccinare din Teaca și Bistrița.
Etapa a doua a campaniei de vaccinare anti COVID-19 se adresează populației cu grad de risc și lucrătorilor care desfășoară activități în domenii-cheie, esențiale.
Potrivit prim-ministrului Florin Cîțu, se dorește ca la nivel național să înceapă cât de curând etapa a doua de vaccinare. Această etapă se va derula în paralel cu etapa întâi, care a început la finalul lunii decembrie a anului trecut.
Pentru etapa a doua, cetățenii se vor putea programa pe platforma – https://programare.vaccinare-covid.gov.ro/, care va deveni operațională în momentul în care va începe această etapă.
Platforma https://vaccinare-covid.gov.ro/ pune la dispoziția cetățenilor informații utile cu privire la vaccinarea împotriva bolii CoVid-19.