Pompierii din Bistrița-Năsăud au fost solicitați, vineri dimineața, să intervină la un incendiu care a cuprins o casă din localitatea Reteag.
Potrivit Inspectoratului Județean pentru Situații de Urgență Bistrița-Năsăud, la fața locului au intervenit Garda de Intervenție Beclean și Serviciul Voluntar pentru Situații de Urgență Petru Rareș.
![](https://www.ziardebistrita.ro/wp-content/uploads/2021/02/IMG-20210212-WA0021.jpg)
”În momentul în care pompierii de la Garda de Intervenție Beclean au ajuns la locul indicat, au găsit incendiul manifestându-se cu flacără deschisă, pe o suprafață de circa 50 mp. Imediat s-a procedat pentru localizarea focarelor, concomitent cu protejarea vecinătăților. La aproximativ 3 m se aflau o casa de locuit, respectiv o anexa construită din lemn. Nu au fost înregistrate victime. Nicio persoană nu se afla în casă în momentul izbucnirii incendiului”, a declarat Marius Rus, purtătorul de cuvânt al ISU Bistrița-Năsăud.
![](https://www.ziardebistrita.ro/wp-content/uploads/2021/02/IMG-20210212-WA0023-768x1024.jpg)
Intervenția pentru lichidarea incendiului a durat aproximativ o oră. după ce au stins focul, pompierii au îndepărtat elementele de construcție care prezentau risc de prăbușire.
![](https://www.ziardebistrita.ro/wp-content/uploads/2021/02/IMG-20210212-WA0022-768x1024.jpg)
Incendiul a fost provocat, cel mai probabil, de un coș de fum neprotejat față de elemente ce se aprind ușor (combustibile).
FOTO: ISU Bistrița-Năsăud