Primăria Bistrița a organizat un concurs pentru postul de șofer în cadrul Direcției de Servicii Publice, Secția Mecanizare. La concurs s-au înscris 8 candidați care dețineau dreptul de a conduce autocamioane.
Candidații au susținut două probe: scris și interviu. Din cei 8 candidați, doar unul a trecut de proba scrisă și a susținut interviul pe care l-a promovat ulterior.
Direcția de Servicii Publice are peste 250 de angajați! Buget: 8 MILIOANE de euro/an!
Banii pentru funcționarea Direcției de Servicii Publice sunt alocați din bugetul local și sunt folosiți pentru salarizarea personalului, reparații utilaje, închirieri și funcționare.
![](https://www.ziardebistrita.ro/wp-content/uploads/2021/02/sofer-dsp.png)
DSP se ocupă de spațiile verzi, deratizări, marcaje rutiere, toaletări arbori, plantări panseluțe și cheltuie 20% din bugetul TOTAL al Bistriței (peste 4 MILIOANE de euro pe funcționare și salarizare + 4 MILIOANE de euro pe lucrări anuale).
Salariul unui șofer din cadrul Direcției Servicii Publice: 3.700 de lei. Directorul Ioan Crețiu are 13.300 lei, un șef birou are 8.500 de lei iar un șef serviciu are 10.000 de lei/lună.
Cu toate că beneficiază de buget ENORM, Direcția de Servicii Publice execută lucrări de proastă calitate și NIMENI nu este tras la răspundere în acest sens.
Citiți și:
Citiți și: