Departamentul pentru Situații de Urgență (DSU) a emis ordinul cu privire la intrarea în carantină a comunei Ciceu-Giurgești, măsura fiind luată pe fondul creșterii incidenței cazurilor de COVID-19.
Potrivit ordinului DSU, măsura de carantină zonală în această comună se instituie începând cu data de 27 februarie, ora 06:00, și este valabilă până la data de 13 martie, ora 06:00.
Toate măsurile impuse în contexul carantinării comunei Ciceu-Giurgești pot fi consultate în textul ordinului DSU:
![](https://www.ziardebistrita.ro/wp-content/uploads/2021/02/155099367_3491581764304622_7383854353236041109_o-724x1024.jpg)
![](https://www.ziardebistrita.ro/wp-content/uploads/2021/02/155232474_3491581794304619_5970539299341795133_o-724x1024.jpg)
![](https://www.ziardebistrita.ro/wp-content/uploads/2021/02/155143665_3491581774304621_1988722377352336510_o-724x1024.jpg)
![](https://www.ziardebistrita.ro/wp-content/uploads/2021/02/155209457_3491581777637954_3838049155833817418_o-724x1024.jpg)
![](https://www.ziardebistrita.ro/wp-content/uploads/2021/02/154469826_3491582060971259_2369039468542762482_o-724x1024.jpg)
![](https://www.ziardebistrita.ro/wp-content/uploads/2021/02/155074005_3491581734304625_4637748283749770585_o-724x1024.jpg)
Modelul declarației pe propria răspundere necesar în această unitate administrativ-teritorială:
![](https://www.ziardebistrita.ro/wp-content/uploads/2021/02/155222350_3491583920971073_9054571279763119761_o-724x1024.jpg)
Reamintim că prefectul județului Bistrița-Năsăud, Stelian Dolha, a anunțat încă de joi seara că ar putea fi adoptată o astfel de măsură în cazul comunei Ciceu-Giurgești. La data de 26 februarie, ora 13:00, incidența cazurilor de COVID-19 în această unitate administrativ-teritorială era de 10,17 la mia de locuitori.