Comitetul Județean pentru Situații de Urgență Bistrița-Năsăud a adoptat o hotărâre care vizează modificarea scenariilor de funcționare a unităților de învățământ din județ, a informat sâmbătă Instituția Prefectului.
Astfel, potrivit datelor comunicate de Instituția Prefectului, școlile din 49 de unități administrativ-teritoriale din Bistrița-Năsăud vor funcționa în scenariul verde, în vreme ce în alte 12 unități administrativ-teritoriale se aplică scenariul galben și într-o alta se aplică scenariul roșu.
În ceea ce privește mediul urban, în orașele Năsăud și Sângeorz-Băi se aplică scenariul verde, în vreme ce în municipiul Bistrița și în orașul Beclean se aplică scenariul galben.
![](https://www.ziardebistrita.ro/wp-content/uploads/2021/03/158176876_3512545448874920_4020747746853424889_n-1.jpg)
Aceste prevederi intră în vigoare începând cu data de 8 martie 2021.