Lucrările de reabilitare a unui tronson în lungime de 24 de km din Drumul Județean 172 (Cociu – Mocod – Zagra) se desfășoară în ritm alert, a anunțat Consiliul Județean Bistrița-Năsăud.
”Fără dar și poate, până la finalul anului, se va merge pe drum bun și pe DJ 172 – Cociu – Mocod – Zagra (24 km), lucrările avansând foarte bine. Deși trecem printr-o perioadă dificilă, ne ținem de cuvânt realizând ceea ce ne-am asumat, să continuăm dezvoltarea județului nostru”, a scris pe pagina personală de pe o rețea de socializare președintele Consiliului Județean Bistrița-Năsăud, Emil Radu Moldovan.
![](https://www.ziardebistrita.ro/wp-content/uploads/2021/04/170235548_305439587619440_101548419707927967_n.jpg)
![](https://www.ziardebistrita.ro/wp-content/uploads/2021/04/172337916_305439597619439_4979958298225260645_n.jpg)
![](https://www.ziardebistrita.ro/wp-content/uploads/2021/04/172350916_305439607619438_5497761475549552406_n.jpg)
![](https://www.ziardebistrita.ro/wp-content/uploads/2021/04/172459834_305439584286107_4342419251447343391_n.jpg)
![](https://www.ziardebistrita.ro/wp-content/uploads/2021/04/172468632_305439590952773_5299135906157794471_n.jpg)
![](https://www.ziardebistrita.ro/wp-content/uploads/2021/04/172484484_305439594286106_5069378123680981464_n.jpg)
![](https://www.ziardebistrita.ro/wp-content/uploads/2021/04/172546714_305439577619441_8812342421181435030_n-768x1024.jpg)
![](https://www.ziardebistrita.ro/wp-content/uploads/2021/04/172587642_305439610952771_5972370699118212826_n-768x1024.jpg)
![](https://www.ziardebistrita.ro/wp-content/uploads/2021/04/172600483_305439600952772_6921151842096605074_n.jpg)
![](https://www.ziardebistrita.ro/wp-content/uploads/2021/04/172688928_305439580952774_7834834079669312550_n.jpg)
![](https://www.ziardebistrita.ro/wp-content/uploads/2021/04/172729554_305439614286104_1517493001680587854_n.jpg)
Lucrările sunt executate de asocierea dintre SC Frasinul SRL, Hydrostory AD și Someș-Top Grup SRL, companii care oferă o garanție de 6 ani pe lucrările executate.
Valoarea totală a investiției este de 70,3 milioane lei (circa 14 milioane euro), finanțarea fiind asigurată din fonduri europene, prin Programul Operațional Regional 2014-2020.
FOTO: Consiliul Județean Bistrița-Năsăud