Joi seara, pirotehniștii bistrițeni au fost solicitați să intervină pe raza localității Lunca Ilvei, unde un cetățean a descoperit un element de muniție în timp ce executa lucrări de amenajare a proprietății.
Echipa pirotehnică din cadrul Inspectoratului Județean pentru Situații de Urgență Bistrița-Năsăud a intervenit de urgență în zonă și, în urma primelor măsuri, la fața locului au fost identificate 10 elemente de muniție.
”Procedura a fost finalizată în jurul orei 00.00, pentru ca dimineața la ora 06.00, asanarea terenului respectiv sa fie reluată. Pe timpul nopții, perimetrul a fost balizat, iar paza acestuia a fost asigurată de către un echipaj de jandarmi. Astăzi, la ora 14.00, misiunea a fost încheiată, în total, au fost găsite 15 bombe de aruncător, calibru 82 mm, ridicate și transportate in condiții de siguranță într-un loc special amenajat pentru depozitarea acestora”, a declarat purtătorul de cuvânt al ISU Bistrița-Năsăud, Marius Rus.
![](https://www.ziardebistrita.ro/wp-content/uploads/2021/04/47900ea6-2d56-40d3-9225-4c6cb8b83cf5-576x1024.jpeg)
![](https://www.ziardebistrita.ro/wp-content/uploads/2021/04/2292d419-1979-41b4-a44c-0b147713f910-576x1024.jpeg)
![](https://www.ziardebistrita.ro/wp-content/uploads/2021/04/e43e727c-4d85-4847-84f3-d5e9f21924d1-576x1024.jpeg)
![](https://www.ziardebistrita.ro/wp-content/uploads/2021/04/146918c6-6c60-4c46-85df-4ac84a5bd401-576x1024.jpeg)
Reprezentanții ISU Bistrița-Năsăud au subliniat faptul că proprietarul terenului a acționat într-un mod responsabil. Acesta a oprit orice activitate în momentul observării elementului de muniție și a solicitat sprijinul specialiștilor pregătiți în gestionarea acestui tip de intervenție extrem de riscantă.
FOTO: ISU Bistrița-Năsăud