Primarul municipiului Bistrița, Ioan Turc, s-a arătat nemulțumit față de ritmul în care se desfășoară lucrările la trecerea la nivel cu calea ferată de pe strada Lucian Blaga. Acesta a cerut companiei care execută lucrările să le finalizate în această săptămână.
”Am avut o discuție cu patronul orădean al societății care execută intervenția la trecerea la nivel cu calea ferată de pe strada Lucian Blaga din Bistrița, căruia i-am spus că sunt nemulțumit de ritmul în care se desfășoară lucrările. I-am solicitat ca, până cel târziu joi, la ora 12.00, totul să fie gata, astfel încât să se poată circula pe ambele sensuri”, a precizat primarul.
![](https://www.ziardebistrita.ro/wp-content/uploads/2021/04/179314457_798327461090436_4791251685621935708_n-1024x768.jpg)
Acesta a adăugat că urmează să transmită către CFR suma de un milion de lei, în vederea montării cât mai urgente a sistemului de avertizare acustică și luminoasă.
”Ne cerem scuze oamenilor care au avut de așteptat în trafic în această perioadă și îi asigurăm de faptul că, prin contract, vom urmări o mai rapidă execuție a lucrărilor care produc disconfort”, a mai adăugat Ioan Turc.
![](https://www.ziardebistrita.ro/wp-content/uploads/2021/04/178820836_798325571090625_421807053840710378_n-1024x768.jpg)
Lucrările la trecere la nivel cu calea ferată de pe strada Lucian Blaga au început la finele lunii martie 2021.