Administrația Bazinală de Apă Someș-Tisa a demarat o serie de lucrări de întreținere a cursurilor de apă pe care le administrează.
”Suntem în toiul lucrărilor de întreținere a cursurilor de apă administrate. În această perioadă, angajații sistemelor de gospodărire a apelor desfășoară lucrări de întreținere a cursurilor de apă, specifice acestui sezon. Sistemul de Gospodărire a Apelor (SGA) Bistrița-Năsăud, prin formația teritorială de lucru, a revopsit bornele kilometrice și a cosit vegetația de pe malul râului Șieu, în comuna Șieu-Odorhei”, a informat Administrația Bazinală de Apă Someș-Tisa.
![](https://www.ziardebistrita.ro/wp-content/uploads/2021/06/192826510_308285530935435_4545000077976183037_n.jpg)
![](https://www.ziardebistrita.ro/wp-content/uploads/2021/06/193540272_308285597602095_6440529070522264292_n.jpg)
Totodată, lucrări de cosire a vegetației efectuează și formațiile teritoriale din cadrul Sistemului de Gospodărire a Apelor (SGA) Cluj, pe malul stâng al râului Someșul Mic.
”Prin lucrările specifice de întreținere a cursurilor de apă îndeplinim unul din obiectivele majore ale instituției noastre, și anume, acela de a proteja populația și obiectivele socio-economice din zonă, în cazul producerii inundațiilor”, mai completează Apele Române Someș-Tisa.
Da pestii si vietuitoarele din ape cand aveti de gand sa-i protejati ? Dar vegetatia forestiera care se baga toata iarna pe foc o vedeti ? Acesti copaci cresc fix pe inelul de servitute care il gospodareste GOSPODARII de la APELE ROMANE. Deocamdata GOSPODARI numai cu numele.