Primăria municipiului Bistriţa, prin Direcţia Educaţie, Turism şi Centrul Cultural Municipal ”George Coșbuc”, a marcat ”Ziua Internaţională a Copilului”, prin organizarea a două reprezentaţii de teatru de păpuşi susţinute de către actorii trupei de teatru „Alexandru Misiuga”.
Astfel, la data de 1 iunie, începând cu ora 10:00, cei mici au urmărit spectacolele „Capra cu trei iezi” şi „Povestea lui Repezilă”, au cântat şi s-au bucurat alături de personajele preferate.
![](https://www.ziardebistrita.ro/wp-content/uploads/2021/06/194680464_819674558955726_2904086241083343936_n.jpg)
Manifestările dedicate Zilei Copilului au continuat în Parcul Municipal unde prichindeii au desenat pe asfalt, au primit baloane şi bomboane.
![](https://www.ziardebistrita.ro/wp-content/uploads/2021/06/194298861_819675598955622_2985113718653449154_n.jpg)
De asemenea, organizatorii au pregătit surprize și pentru copiii din localitățile componente. În săptămâna 7-11 iunie, ”Caravana Copilăriei” va poposi la școlile și grădinițele din localitățile componente, iar cei mici vor avea parte de numeroase activități distractive și cadouri.