Polițiștii Serviciului de Combatere a Criminalității Organizate Bistrița-Năsăud, împreună cu procurorii DIICOT – Biroul Teritorial Bistrița-Năsăud, au efectuat, vineri, 27 de percheziții domiciliare, în județele Bistrița-Năsăud și Cluj, la persoane bănuite de constituire a unui grup infracțional organizat, trafic de droguri și efectuare de activități cu substanțe susceptibile a avea efect psihoactiv.
”Din cercetări a reieșit că, în cursul anului curent, persoanele bănuite ar fi achiziționat, consumat și comercializat, în județele Bistrița-Năsăud și Cluj, droguri și substanțe susceptibile a avea efect psihoactiv. În urma perchezițiilor, au fost descoperite și ridicate, în vederea continuării cercetărilor, 426 de grame de substanțe susceptibile a avea efect psihoactiv, 26 de grame de canabis, 16 pastile cu substanțe susceptibile a avea efect psihoactiv, 23.000 de euro, 8.000 de lei și mai multe telefoane mobile”, se arată într-un comunicat de presă al Inspectoratului Județean de Poliție Bistrița-Năsăud.
Polițiștii pun în aplicare 18 mandate de aducere față de persoane cu vârste cuprinse între 19 și 53 de ani, bănuite de constituire a unui grup infracțional organizat, trafic de droguri și efectuarea de activități cu substanțe susceptibile a avea efect psihotrop.
![](https://www.ziardebistrita.ro/wp-content/uploads/2021/07/12b72293-9d00-410c-bcb3-4d45de64e4e7.jpg)
![](https://www.ziardebistrita.ro/wp-content/uploads/2021/07/6edf8ece-fd8c-4f75-ae1d-51fc4e4f5601.jpg)
![](https://www.ziardebistrita.ro/wp-content/uploads/2021/07/6bb601f1-1a0a-4990-90cf-c529dbc807ff.jpg)
Acțiunea a beneficiat de sprijinul de specialitate al Direcției Operațiuni Speciale din cadrul Inspectoratului General al Poliției Române.
La activități au participat și polițiști ai brigăzilor de combatere a criminalității organizate Cluj și Mureș, luptători ai serviciilor pentru acțiuni speciale Cluj și Sibiu, precum și jandarmi ai inspectoratelor județene de jandarmi Bistrița-Năsăud și Cluj și ai Brigăzii Mobile de Jandarmi Mureș.