Un autoturism s-a făcut scrum azi-noapte, după ce a fost cuprins de flăcări, pentru stingerea focului fiind solicitată intervenția pompierilor. Pompierii spun că focul ar fi fost pus intenţionat.
Potrivit Inspectoratului Județean pentru Situații de Urgență Bistrița-Năsăud, la fața locului au intervenit pompierii militari din cadrul Gărzii de Intervenție Beclean.
Echipajul de intervenție a găsit la locul solicitării un autoturism cuprins de flăcări în zona compartimentului motor.
”Incendiul a fost lichidat rapid, înainte ca flăcările să se extindă la habitaclul mașinii”, a precizat Marius Rus, purtătorul de cuvânt al ISU Bistrița-Năsăud.
După lichidarea incendiului, în urma cercetărilor de la fața locului executate de pompieri și polițiști, s-a stabilit că este vorba despre o acțiune intenționată.
”Cauza probabilă a incendiului a fost o acțiune intenționată – utilizarea unei surse de aprindere pentru a genera incendiul”, a adăugat Marius Rus.
În urma incendiului nu au existat victime.
![](https://www.ziardebistrita.ro/wp-content/uploads/2021/08/0ee3ea8a-6fa2-46d9-8eca-91cb3027bcc4.jpg)
![](https://www.ziardebistrita.ro/wp-content/uploads/2021/08/1a6126c9-0950-4bce-bc50-c0731572f346.jpg)
![](https://www.ziardebistrita.ro/wp-content/uploads/2021/08/1d558971-83a3-49ed-ac8d-08b032a80496.jpg)
![](https://www.ziardebistrita.ro/wp-content/uploads/2021/08/52f35bd4-4933-4db0-b82b-d1e50232ba90.jpg)
![](https://www.ziardebistrita.ro/wp-content/uploads/2021/08/64538a0a-0228-440b-b6a1-8055c1bd965f.jpg)
![](https://www.ziardebistrita.ro/wp-content/uploads/2021/08/b09eecc9-9928-4591-b856-a88feeb33cb3.jpg)
FOTO: ISU Bistrița-Năsăud