Un bărbat în vârstă de aproximativ 50 de ani și-a pierdut viața, duminică noaptea, într-un incendiu care a cuprins o casă din localitatea Bistrița Bârgăului.
La fața locului au intervenit pompierii din Prundu Bârgăului.
![](https://www.ziardebistrita.ro/wp-content/uploads/2021/09/65f3b073-85e5-45b8-b808-9c3fa261a1f8-576x1024.jpg)
”În momentul sosirii echipajelor la locul intervenției incendiul se manisfesta generalizat în interiorul a două camere. După ce au pătruns în interiorul casei, într-o altă cameră, au identificat o persoana de sex masculin, în vârstă de aproximativ 50 de ani, intoxicată cu fum și în stop cardiorespirator. Victima a fost extrasă și predată echipajului medical aflat la fața locului care a început imediat aplicarea protocolului de resuscitare. Din nefericire, organismul bărbatului nu răspuns manevrelor de resuscitare, astfel a fost declarat decesul la fața locului”, a declarat Marius Rus, purtătorul de cuvânt al Inspectoratului Județean pentru Situații de Urgență Bistrița-Năsăud.
Cauza probabilă a incendiului a fost stabilită ca fiind foc (lumânare) lăsat nesupravegheat, mai precizează reprezentanții ISU Bistrița-Năsăud.
![](https://www.ziardebistrita.ro/wp-content/uploads/2021/09/ad716919-347c-47a2-88d2-b584b7ff7ab7-768x1024.jpg)