Ministerul Sănătății informează că numărul total al cazurilor de infectare cu virusul SARS-CoV-2 confirmate până astăzi în județul Bistrița-Năsăud este 30.026, cu 5 mai multe decât ieri.
În prezent, un număr de 10 pacienți sunt internați în spital, trei fiind minori. Niciun pacient nu este internat în secția de Anestezie și Terapie Intensivă a Spitalului Județean de Urgență Bistrița.
Incidența pe județ este de 0,39 la mia de locuitori.
Situația cu privire la rata de infectare din fiecare oraș și comună din județ:
![](https://www.ziardebistrita.ro/wp-content/uploads/2022/05/Opera-Snapshot_2022-05-13_121529_dspbn.bistrita.ro_.png)
![](https://www.ziardebistrita.ro/wp-content/uploads/2022/05/Opera-Snapshot_2022-05-13_121538_dspbn.bistrita.ro_.png)