Momente emoționante, joi, pentru elevii claselor a XII-a de la Colegiul Național ”Liviu Rebreanu” și de la Colegiul Național ”Andrei Mureșanu” din Bistrița. Clopoțelul a sunat pentru ultima dată pentru acești elevi, iar ei și-au luat rămas bun de la anii de liceu și de la profesorii care le-au îndrumat pașii în ultimii patru ani.
La Colegiul Național ”Liviu Rebreanu”, festivitatea de absolvire pentru promoția 2021 – 2022 a avut loc în sala de sport a unității de învățământ.
Un număr de 214 tineri au spus finalizat ciclul liceal la Colegiul Național ”Liviu Rebreanu”. Potrivit informațiilor transmise de conducerea acestui colegiu, opt elevi au terminat clasa a XII-a cu media 10, dar unul singur a fost declarat șef de promoție, fiind vorba despre elevul care a avut cea mai mare medie a anilor de liceu și care a obținut în fiecare an școlar premiul I.
![](https://www.ziardebistrita.ro/wp-content/uploads/2022/05/descarcare-957x1024.png)
”Cel care a terminat liceul cu media 10 absolut (fiindcă în toți cei patru ani a obținut media 10) și evident a obținut de fiecare dată premiul I a fost Mario Robert Sima, din clasa a XII-a, specializarea matematică-informatică, intensiv informatică. Un elev de excepție, olimpic la lingvistică, limba germană, informatică și matematică”, a precizat conducerea Colegiului Național ”Liviu Rebreanu”.
![](https://www.ziardebistrita.ro/wp-content/uploads/2022/05/283922987_5731358756878466_6861295574862000440_n-724x1024.jpg)
Mario le-a transmis colegilor săi următorul mesaj: ”Absolvirea este doar un concept. În viața reală absolvim în fiecare zi. Absolvirea este un proces care continuă până în ultima zi a vieții noastre. Dacă înțelegem asta, vom face o diferență.”
De asemenea, tot joi, și la Colegiul Național ”Andrei Mureșanu” a avut loc festivitatea de absolvire pentru elevii claselor a XII-a, aceasta desfășurându-se în curtea școlii.
![](https://www.ziardebistrita.ro/wp-content/uploads/2022/05/282142402_10221854108483155_7258759833804767038_n-1024x485.jpg)
![](https://www.ziardebistrita.ro/wp-content/uploads/2022/05/282295639_10221854108163147_7207450143244774118_n-1024x485.jpg)
![](https://www.ziardebistrita.ro/wp-content/uploads/2022/05/283096216_10221854111163222_4160075880108166161_n-1024x485.jpg)
![](https://www.ziardebistrita.ro/wp-content/uploads/2022/05/283169279_762095768148395_6400104184654449737_n-1024x683.jpg)
Șef de promoție la Colegiul Național ”Andrei Mureșanu” a fost desemnat Markus Roth-Gross.
![](https://www.ziardebistrita.ro/wp-content/uploads/2022/05/284006894_10159262118239531_7440920153692553981_n-768x1024.jpg)