Centrul Cultural Municipal George Coșbuc a cumpărat un pian marca Stenway, în valoare de 50.000 de euro. Instrumentul Steinway „Boston” va putea fi auzit în premieră, în cadrul unui spectacol special al Noii Orchestre Transilvane.
![](https://www.ziardebistrita.ro/wp-content/uploads/2022/07/stenway-6-2-1024x768.jpg)
![](https://www.ziardebistrita.ro/wp-content/uploads/2022/07/stenway-5-2-1024x768.jpg)
![](https://www.ziardebistrita.ro/wp-content/uploads/2022/07/pian-stenway-3-2-1024x768.jpg)
![](https://www.ziardebistrita.ro/wp-content/uploads/2022/07/pian-stenway-2-2-1024x768.jpg)
![](https://www.ziardebistrita.ro/wp-content/uploads/2022/07/pian-steinway-2-1024x768.jpg)
Pianul de 50.000 de euro, inaugurat azi, într-un concert Special, cu:
Romeo Râmbu – dirijor
Horia Mihail – pian.
Se va interpreta:
Concertul pentru pian nr. 5 în Mi bemol major, Op. 73, al lui Ludwig van Beethoven, cunoscut în special sub numele de Concertul Imperial, care a fost ultimul său concert pentru pian.
Simfonia a III-a în bemol major, frecvent numită Eroica.
Concertul simfonic va avea loc miercuri 13 iulie 2022 de la ora 19:00, la Palatul Culturii. Concertul se înscrie în suita de evenimente, ale proiectului ”Zilele Bistriței”, organizate de Primăria Bistrița și Centrul Cultural și a Festivalului Internațional de Poezie și Muzică ”Poezia e la Bistrița”.
![](https://www.ziardebistrita.ro/wp-content/uploads/2022/07/concert-724x1024.jpg)