Casa închisă la concertul simfonic al Noii Orchestre Transilvane! Cu acest eveniment s-a inaugurat pianul de 50.000 de euro, marca Steinway, cumpărat de Centrul Cultural Municipal Gerge Coșbuc.
S-a interpretat:
- Concertul pentru pian nr. 5 în Mi bemol major, Op. 73, al lui Ludwig van Beethoven, cunoscut în special sub numele de Concertul Imperial, care a fost ultimul său concert pentru pian.
- Simfonia a III-a în bemol major, frecvent numită Eroica.
Romeo Râmbu – dirijor
Horia Mihail – pian.
![](https://www.ziardebistrita.ro/wp-content/uploads/2022/07/pian-steinway-3-2-1024x768.jpg)
![](https://www.ziardebistrita.ro/wp-content/uploads/2022/07/pian-steiway-2-2-1024x768.jpg)
![](https://www.ziardebistrita.ro/wp-content/uploads/2022/07/pian-steinway-1-2-1024x768.jpg)
„O sală arhiplină de iubitori ai muzicii lui Beethoven, care s-au delectat cu capodoperele Imperialul și Eroica, într-un spectacol susținut de Noua Orchestră Transilvană, dirijată de Romeo Rîmbu, la pian fiind renumitul solist Horia Mihail. –
Un succes de public și o reușită concertistică de excepție!” – a transmis primarul Ioan Turc.
Evenimentul a avut loc în contextul Festivalului internațional de poezie și muzică ”Poezia e la Bistrița” și a Zilelor Municipiului Bistrița, manifestări care au loc până la sfârșitul săptămânii.