Peste o sută de elevi din Zalău, județul Sălaj, care erau cazaţi la un complex turistic din judeţul Bistriţa-Năsăud, au avut nevoie de ajutorul jandarmilor montani pentru a coborî în siguranţă din zona în care se aflau.
Purtătorul de cuvânt al Inspectoratului Județean de Jandarmi Bistrița-Năsăud, Georgeta Cășvan, a precizat că este vorba despre elevi de gimnaziu și liceu, cazați la Complexul Turistic Alpina Blazna. Jandarmii montani din Rodna au intervenit în sprijinul lor.
”Până astăzi, cei 110 elevi s-au aflat la Complexul Turistic Alpina Blazna, în cadrul Programului Şcoala Verde. Având în vedere zăpada depusă în ultimele zile, pentru a coborî în siguranţă, aceştia au avut nevoie de sprijinul jandarmilor montani din Rodna. Drumul de pe traseul Alpina Blazna – Şanţ a fost curăţat de un utilaj al complexului de agrement, dar, având în vedere stratul proaspăt de zăpadă, exista riscul derapării autocarelor, ca urmare s-a luat decizia ca o parte din acest traseu să fie parcurs de către aceştia pe jos. Jandarmii montani din Rodna i-au însoţit pe tot parcursul acestui traseu, iar câţiva elevi cu probleme medicale au fost transportaţi în siguranţă cu autovehiculul Jandarmeriei montane până la locul îmbarcării în autocare”, a declarat Georgeta Cășvan.
![](https://www.ziardebistrita.ro/wp-content/uploads/2023/04/9c88a1a2-c80a-48a1-94d4-48488bcc299a-1024x768.jpg)
![](https://www.ziardebistrita.ro/wp-content/uploads/2023/04/2600d8e1-9fdc-4d7c-97ce-6c4743eebe5d-1024x768.jpg)
![](https://www.ziardebistrita.ro/wp-content/uploads/2023/04/b8f807c9-1d70-477d-a211-af5e4a432c1d-1024x768.jpg)
![](https://www.ziardebistrita.ro/wp-content/uploads/2023/04/2ba85c9e-8288-4ad3-9e69-a5d1454c5b65-1024x768.jpg)
Potrivit Jandarmeriei Bistrița-Năsăud, stratul de zăpadă în zona Alpina Blazna măsoară aproximativ 15 cm.
Pe parcursul zilelor de joi și vineri, judeţul Bistriţa-Năsăud este vizat de două avertizări cod portocaliu și galben de ninsori şi viscol.