O casă din localitatea Dipșa, comuna Galații Bistriței, a fost cuprinsă, joi seara, de un puternic incendiu, pompierii fiind solicitați să intervină la fața locului pentru a stinge focul.
Potrivit Inspectoratului pentru Situații de Urgență al județului Bistrița-Năsăud, la caz au fost alocate două echipaje de pompieri cu autospeciale de stingere, o autospecială de intervenție la înălțime și un echipaj de prim ajutor SMURD din cadrul Detașamentului de Pompieri Bistrița.
”La câteva minute după sosirea echipajelor de intervenție, incendiul a fost localizat și vecinătățile, inclusiv o anexă din aceiași gospodărie, au fost salvate. Intervenția a durat aproximativ o oră. Au ars generalizat interiorul imobilului pe o suprafață de circa 70-80 mp și acoperișul, aproximativ 70%. Obiectivul principal a fost protejarea vecinătăților, riscul de extindere a focarelor fiind ridicat. Din datele pe care le avem, casa era locuită ocazional”, a precizat ISU Bistrița-Năsăud.
![](https://www.ziardebistrita.ro/wp-content/uploads/2023/05/WhatsApp-Image-2023-05-05-at-00.13.02-1024x471.jpeg)
![](https://www.ziardebistrita.ro/wp-content/uploads/2023/05/WhatsApp-Image-2023-05-05-at-00.13.02-1-1024x471.jpeg)
![](https://www.ziardebistrita.ro/wp-content/uploads/2023/05/WhatsApp-Image-2023-05-05-at-00.11.42-1024x471.jpeg)
După ce au stins incendiul, pompierii au stabilit că acesta a fost provocat, cel mai probabil, de un scurtcircuit electric.
FOTO/VIDEO: ISU Bistrița-Năsăud