Noi locuri de parcare au fost amenajate de Primăria Bistrița în zona străzilor Calea Moldovei – Sucevei, în apropierea Bisericii ”Sfântul Mare Mucenic Gheorghe”.
Municipalitatea precizează că spațiul din zona bisericii a fost reamenajat, fiind amenajată atât o piațetă, cât și 14 locuri de parcare. Noile locuri de parcare urmează să fie atribuite posesorilor de autoturisme care locuiesc în blocurile din apropiere.
![](https://www.ziardebistrita.ro/wp-content/uploads/2023/05/cca036fe-8100-4106-8379-b8644ffc2980.jpeg)
![](https://www.ziardebistrita.ro/wp-content/uploads/2023/05/a2cc8e1c-fa9e-4974-97bd-be97e1a98ef1.jpeg)
”Persoanele fizice şi juridice deţinătoare de autoturism, care au domiciliul pe străzile: Sucevei nr.4, sc. A, B, C, D, E, nr. 6A (bl.1, sc. A, B și bl.2, sc .A, B) și Calea Moldovei nr. 9, sc. A, B, C şi care doresc atribuirea/licitarea unui loc de parcare de reședință nou amenajat în zona blocurilor menționate mai sus, sunt invitate în data de 07 iunie 2023, ora 14:00, să se prezinte la sediul Primăriei Municipiului Bistriţa – Piața Centrală, nr. 6. La data menţionată se vor atribui cele 14 locuri noi de parcare amenajate lângă biserică, din parcarea codificată D43, conform schiței de mai jos”, precizează municipalitatea.
![](https://www.ziardebistrita.ro/wp-content/uploads/2023/05/Fara-titlu-1024x644.jpg)
Documentele în vederea participării la şedinţa de atribuire/licitaţie din data de 7 iunie 2023, se pot depune până în data de 31.05.2023, ora 16:00 .
Primăria Bistrița mai precizează că, în conformitate cu Regulamentul de atribuire a locurilor de parcare amenajate în parcările de reședință din municipiul Bistrița aprobat de Consiliul Local, persoanele încadrate într-un grad de handicap sau persoanele care au în întreținere o astfel de persoană, domiciliată la adresa solicitantului, beneficiază de atribuirea locurilor de parcare cu prioritate.