Lazăr Cozman, preot în parohia Sărata a fost numit cetățean de onoare al comunei Sânmihaiu de Câmpie. Titlul onorific i-a fost acordat de primarul Mate, de Sărbătoarea Grâului.
![](https://www.ziardebistrita.ro/wp-content/uploads/2023/08/lazar-cozman-2-1024x768.jpg)
![](https://www.ziardebistrita.ro/wp-content/uploads/2023/08/lazar-cozman-1-768x1024.jpg)
![](https://www.ziardebistrita.ro/wp-content/uploads/2023/08/lazar-cozman-4-768x1024.jpg)
![](https://www.ziardebistrita.ro/wp-content/uploads/2023/08/lazar-cozman-5-768x1024.jpg)
O zi binecuvântată pe locul unde m-am născut: comuna Sânmihaiu de Câmpie, sat Sălcuța, Bistrița, Sărbătoarea Grâului. Mulțumesc doamnelor, domnilor din Consiliul Local, domnului primar ing. Ioan Mate, precum și d-lui ministru Bogdan Ivan Gruia, care mi-au înmânat această diplomă. Mi-ați făcut o deosebită onoare, familiei mele și cred că dragilor mei consăteni din Sălcuța, oriunde s-ar afla. Vă mulțumesc respectuos!- a postat preotul Lazăr Cozman.