Un incendiu a cuprins, duminică, o gospodărie din localitatea Hălmăsău, comuna Spermezeu, pompierii fiind solicitați să stingă focul.
Prima intervenție a fost asigurată de Serviciul Voluntar pentru Situații de Urgență Spermezeu, care a reușit protejarea vecinătăților. La fața locului au intervenit și două echipaje de pompieri și un echipaj de prim ajutor SMURD.
![](https://www.ziardebistrita.ro/wp-content/uploads/2023/09/81b1c4f9-76b1-494f-8c95-49245ec3e7f1-1024x576.jpeg)
![](https://www.ziardebistrita.ro/wp-content/uploads/2023/09/8858ce20-61d8-46cd-ad18-2119e15e4a52-1024x499.jpeg)
”În incendiu a ars o bucătărie de vară în totalitate, fiind afectat, pe o suprafață de aproximativ 100 metri pătrați, și acoperișul casei alipite. Cauza probabilă a incendiului a fost stabilită ca fiind efectul termic”, a transmis Inspectoratul pentru Situații de Urgență Bistrița-Năsăud.
O persoana care a suferit un atac de panică a fost transportată la Centrul de Primi Urgențe din cadrul Spitalului Orășenesc Beclean.
FOTO: ISU Bistrița-Năsăud