”Toamna este a doua primăvară, când fiecare frunză este o floare!”, spune Albert Camus. De această a „doua primăvară” se bucură și prichindeii de la Grădinița cu Program Prelungit „Ștrumfii” din Bistrița.
În această săptămână, Ștrumfii au participat la Festivalul Toamnei, fiind invitați să pășească într-o lume plină de culoare și tradiție, o lume delicioasă și plină de noutăți.
Momentul lor preferat a fost degustarea preparatelor expuse la festival: dulcețuri, compoturi, zacuscă, suc proaspăt de mere, must, cozonaci, mere, pere, nuci și struguri.
Decorul a fost unul de poveste, inspirat din viața la țară. Frunzele, baloții de paie, snopii de coceni, dovlecii și florile au făcut ca acest eveniment să fie cu adevărat special.
![](https://www.ziardebistrita.ro/wp-content/uploads/2023/10/370221090_1453009458593238_2102328107922869677_n-1024x768.jpg)
![](https://www.ziardebistrita.ro/wp-content/uploads/2023/10/394314121_661021969354435_4048918808861761666_n-1024x577.jpg)
![](https://www.ziardebistrita.ro/wp-content/uploads/2023/10/395725442_147046838466009_5751097877620769106_n-1024x768.jpg)
![](https://www.ziardebistrita.ro/wp-content/uploads/2023/10/396380458_313954064677330_7741561974137329997_n-1024x768.jpg)
![](https://www.ziardebistrita.ro/wp-content/uploads/2023/10/396419814_205086212611915_3882086617064132125_n-1024x768.jpg)
![](https://www.ziardebistrita.ro/wp-content/uploads/2023/10/396473487_1017533639362562_1105881168216911053_n-1024x767.jpg)
![](https://www.ziardebistrita.ro/wp-content/uploads/2023/10/396476883_292790897041343_6814489800890117227_n-1024x768.jpg)
![](https://www.ziardebistrita.ro/wp-content/uploads/2023/10/396492730_871102451246519_5916156903325421065_n-768x1024.jpg)
![](https://www.ziardebistrita.ro/wp-content/uploads/2023/10/396574267_298971349658934_3480289633792570198_n-1024x768.jpg)
![](https://www.ziardebistrita.ro/wp-content/uploads/2023/10/397087254_310164565122353_5127940721935678382_n-768x1024.jpg)
Felicitări tuturor care evidențiază bogăția, frumusețea toamnei, a tradițiilor noastre românești!