Într-o gospodărie situată pe strada Grănicerilor din orașul Năsăud a izbucnit, joi după-amiază, un incendiu, pompierii fiind solicitați să intervină pentru a stinge focul, informează Inspectoratul pentru Situații de Urgență Bistrița-Năsăud.
La fața locului au intervenit pompierii militari.
”Pompierii au acționat pentru localizarea si lichidarea focarelor care se manifestau cu flacăra deschisă, la nivelul unei magazii (zona de unde a fost inițiat incendiul) și la acoperișul casei de locuit. Pagubele materiale au fost limitate, incendiul fiind lichidat în limitele găsite, fără a se extinde la zona locuibilă a casei, respectiv la hipermarketul din apropiere. Au ars magazia din lemn pe circa 50 mp, respectiv 40-50 mp din acoperișul casei de locuit, alipite”, precizează ISU Bistrița-Năsăud.
La finalul intervenției, pompierii au stabilit că incendiul a fost provocat, cel mai probabil în urma unei acțiuni intenționate.
![](https://www.ziardebistrita.ro/wp-content/uploads/2023/11/941c1d77-009e-4651-8484-7996fb33a310.jpeg)
![](https://www.ziardebistrita.ro/wp-content/uploads/2023/11/ec0527c3-add6-4166-b28a-f7794eb58c7f.jpeg)
![](https://www.ziardebistrita.ro/wp-content/uploads/2023/11/034fcfaa-2aa7-4ad7-a73c-298d8f14a3bf.jpeg)
FOTO: ISU Bistrița-Năsăud