Inspectoratul Județean de Jandarmi Bistrița-Năsăud participă la campania ”Donează sânge, salvează o viață!”, derulată la nivel național de Jandarmeria Română. Mai mulți angajați ai instituției au trecut pragul Centrului de Transfuzie Sanguină Bistrița pentru a dona sânge.
”Marea familie a Jandarmeriei Române rămâne un partener devotat în susținerea activităților de promovare a donărilor de sânge și a persoanelor care contribuie la salvarea de vieți omenești. Și jandarmii bistrițeni au ales să susțină campania națională „Donează sânge, salvează o viață!” și s-au prezentat la Centrul de Transfuzii Sanguine Bistrița-Năsăud din str. Nicolae Bălcescu, nr. 11A, pentru a dona sânge”, a precizat Georgeta Cășvan, purtătorul de cuvânt al Jandarmeriei Bistrița-Năsăud.
![](https://www.ziardebistrita.ro/wp-content/uploads/2023/11/bda95e13-e032-468c-b468-300ecef4b792-1024x768.jpeg)
![](https://www.ziardebistrita.ro/wp-content/uploads/2023/11/02874f08-f3f2-4bcc-993a-6240381be905-1024x768.jpeg)
![](https://www.ziardebistrita.ro/wp-content/uploads/2023/11/c38ff9cb-ed2f-4481-924c-ecae0c117419-1024x768.jpeg)
![](https://www.ziardebistrita.ro/wp-content/uploads/2023/11/9787073d-1317-4f72-a42b-3c9ae9b4ccf4-768x1024.jpeg)
![](https://www.ziardebistrita.ro/wp-content/uploads/2023/11/2c04449c-ee0c-4c16-9faf-2a977c005caf-1024x768.jpeg)
Jandarmii reamintesc că poate dona sânge orice persoană care este sănătoasă, într-o stare bună fizică și psihică și care nu a suferit intervenții chirurgicale în ultimele 6 luni. Donatorul trebuie să aibă vârsta între 18-65 de ani și o greutate corporală de cel puțin 50 kg.