Primăria Beclean a reușit să finalizeze un proiect de circa 4,5 milioane de euro prin intermediul căruia sistemul de iluminat public al orașului a fost complet modernizat. La Beclean a fost realizat un sistem nou și eficient de iluminat public, au fost montate corpuri de iluminat cu tehnologie LED și a fost pus în funcțiune un sistem de telegestiune, administrația locală reușind astfel să reducă și consumul de energie electrică.
”Proiectul de iluminat public cu led al orașului Beclean a fost finalizat! Această modernizare aduce după sine o reducere a consumului de energie electrică în sistemul de iluminat public printr-un control al intensității luminoase cu ajutorul unui program de telegestiune smart”, a spus primarul orașului Beclean, Nicolae Moldovan.
Această investiție a fost posibilă prin intermediul proiectului “Creșterea eficienței energetice în sistemul de iluminat public al orașului Beclean”, care a fost finanțat prin intermediul Programului Operaţional Regional 2014 – 2020. Administrația locală a beneficiat de o finanțare europeană de circa 4,5 milioane de euro pentru acest proiect care a presupus modernizarea și extinderea iluminatului public în orașul Beclean, inclusiv prin folosirea surselor regenerabile de energie, dar și implementarea unui sistem de telegestiune cu peste 800 de puncte luminoase controlate.
![](https://www.ziardebistrita.ro/wp-content/uploads/2023/11/Opera-Snapshot_2023-11-09_090247_primariabeclean.ro_-1024x553.png)
Artere de circulaţie importante, străzi din oraş şi din cartierele aparţinătoare ale orașului Beclean au fost cuprinse în acest proiect al cărui obiectiv a fost și acela de a reduce consumul de energie electrică prin controlul inteligent al intensității luminoase.