În această dimineață, în jurul orei 05.00, pompierii au fost solicitați să intervină la un incendiu izbucnit pe raza localității Agrișu de Sus, comuna Șieu-Odorhei.
La locul solicitării au fost mobilizate trei echipaje de pompieri cu două autospeciale de stingere și o ambulanță SMURD de Stația de Pompieri Beclean.
![](https://www.ziardebistrita.ro/wp-content/uploads/2023/11/310754f7-a2b5-4cfe-b671-f5f61d26c23f-768x1024.jpeg)
![](https://www.ziardebistrita.ro/wp-content/uploads/2023/11/adc107da-d02a-4091-85c3-724e28caeb34-768x1024.jpeg)
![](https://www.ziardebistrita.ro/wp-content/uploads/2023/11/901c41a4-27a2-4434-b003-5fbbcc2940ac-768x1024.jpeg)
Când au ajuns la fața locului, pompierii au constatat că incendiul se manifesta la nivelul unui imobil construit pe o suprafață de circa 100 mp, cu destinații multiple, inclusiv încăperi de locuit, spații de depozitat și atelier de prelucrare/producere a peleților rumeguș.
”Incendiul a fost lichidat în aproximativ două ore, interval în care au fost protejate vecinătățile (casa de locuit din apropiere), localizate și lichidate focarele. Arderea acestora din urmă a fost susținută de o cantitate mare de materiale combustibile, ce se pot aprinde ușor (inclusiv rumegușul folosit la producerea peleților)”, a precizat ISU Bistrița-Năsăud.
După finalizarea intervenției s-a stabilit faptul că incendiul a fost provocat, cel mai probabil, un utilaj de producere a peleților lăsat sub tensiune.
Din fericire, nu au fost înregistrate victime.
FOTO: ISU Bistrița-Năsăud