Comisariatul Județean pentru Protecția Consumatorilor (CJPC) Bistrița-Năsăud a desfășurat, în ultimele zile, o amplă campanie de verificare a modului în care sunt respectate prevederile legale în vigoare, în domeniu, în magazinele operatorului economic REWE (ROMÂNIA) SRL – PENNY.
Potrivit unui comunicat de presă al CJPC Bistrița-Năsăud, au fost verificate cele cinci locații din județ ale operatorului economic, iar în urma neregulilor constatate, comisarii ANPC au aplicat mai multe sancțiuni.
Astfel, s-au întocmit cinci procese-verbale, în urma acestora fiind aplicate 27 amenzi contravenționale în valoare de 274.000 de lei. De asemenea, s-a dispus oprirea definitivă de la comercializare a produselor neconforme, în valoare de peste 1.138 lei, precum și oprirea temporară de la comercializare a unor produse neconforme în valoare de peste 171 lei. Totodată, s-a emis și o decizie referitoare la practică comercială înșelătoare, după ce s-a constat că exista o diferență între prețul afișat la raft și cel de la casa de marcat.
Printre cele mai importante abateri constatate de echipele de control se numără:
- produse refrigerate care prezentau în interiorul caserolei scurgeri de sânge în exces;
- comercializarea de legume și fructe depreciate calitativ cu modificări ale culorii și aspectului;
- comercializarea de fructe fără a avea la raft afișată țara de proveniență și clasa de calitate sau fără a exista concordanță între țara de proveniență afișată pe etichetă și cea din actele de proveniență;
- produse fără elemente de identificare privind data limită de consum;
- comercializarea de produse electrice pentru care certificatul de garanție nu era conform OUG 140/2021 sau fără a fi însoțite de certificatul de garanție;
- comercializarea unor produse cu ambalaj depreciat;
- comercializarea unor produse aflate la reducere pentru care se încasa prețul întreg;
- lipsa afișării prețului pentru unele produse.
![](https://www.ziardebistrita.ro/wp-content/uploads/2023/11/IMG-20231123-WA0004-768x1024.jpg)
![](https://www.ziardebistrita.ro/wp-content/uploads/2023/11/IMG-20231123-WA0007-768x1024.jpg)
![](https://www.ziardebistrita.ro/wp-content/uploads/2023/11/IMG-20231123-WA0006-768x1024.jpg)
![](https://www.ziardebistrita.ro/wp-content/uploads/2023/11/IMG-20231123-WA0005-768x1024.jpg)
![](https://www.ziardebistrita.ro/wp-content/uploads/2023/11/IMG-20231123-WA0008-768x1024.jpg)
![](https://www.ziardebistrita.ro/wp-content/uploads/2023/11/IMG-20231123-WA0014-768x1024.jpg)
![](https://www.ziardebistrita.ro/wp-content/uploads/2023/11/IMG-20231123-WA0013-768x1024.jpg)
![](https://www.ziardebistrita.ro/wp-content/uploads/2023/11/IMG-20231123-WA0009-768x1024.jpg)
![](https://www.ziardebistrita.ro/wp-content/uploads/2023/11/IMG-20231123-WA0010-768x1024.jpg)
![](https://www.ziardebistrita.ro/wp-content/uploads/2023/11/IMG-20231123-WA0011-768x1024.jpg)
![](https://www.ziardebistrita.ro/wp-content/uploads/2023/11/IMG-20231123-WA0012-768x1024.jpg)
![](https://www.ziardebistrita.ro/wp-content/uploads/2023/11/IMG-20231123-WA0019-768x1024.jpg)
![](https://www.ziardebistrita.ro/wp-content/uploads/2023/11/IMG-20231123-WA0018-768x1024.jpg)
![](https://www.ziardebistrita.ro/wp-content/uploads/2023/11/IMG-20231123-WA0016-768x1024.jpg)
![](https://www.ziardebistrita.ro/wp-content/uploads/2023/11/IMG-20231123-WA0015-768x1024.jpg)
Comisarii Protecției Consumatorilor vor continua acțiunile de control de acest fel și la alți agenți economici din județ.
FOTO: CJPC Bistrița-Năsăud