Polițiștii Biroului Județean de Poliție Transporturi Feroviare Bistrița-Năsăud, împreună cu specialiști ai Agenției Naționale Antidrog-Centrul de Prevenire, Evaluare și Consiliere Antidrog Bistrița-Năsăud, au desfășurat, duminică, acțiuni preventive și de informare în trenurile de călători.
Astfel, în intervalul orar 10.00-15.00, polițiștii şi specialiștii antidrog au stat de vorbă cu peste 150 de călători pe care i-au întâlnit în stațiile CFR Ilva Mică, Beclean pe Someș și Bistrița Nord, dar şi pe trenurile Iași-Timișoara și Cluj-Napoca – Bistrița-Nord.
![](https://ziardebistrita.ro/wp-content/uploads/2024/03/4e015238-2651-41cc-9df4-387f40ae7530-768x1024.jpeg)
![](https://ziardebistrita.ro/wp-content/uploads/2024/03/57f1a2f1-39f8-4f6e-a149-4ec1cdfcd0a6-768x1024.jpeg)
![](https://ziardebistrita.ro/wp-content/uploads/2024/03/b2aafeb3-a341-44f7-9f7f-c22e295d1e3c-936x1024.jpeg)
![](https://ziardebistrita.ro/wp-content/uploads/2024/03/5fb2c7db-d4a7-451a-bcc7-1f5ae6f1a8bf-1024x768.jpeg)
![](https://ziardebistrita.ro/wp-content/uploads/2024/03/89287516-f44b-473d-b02a-1285dccc5ef0-1024x768.jpeg)
![](https://ziardebistrita.ro/wp-content/uploads/2024/03/7daee508-0215-4b32-8bb5-e2c2104351ac-1024x768.jpeg)
În cadrul activităților, specialiştii antidrog le-au adus în atenție, în special tinerilor, consecințele consumului de alcool și substanțe psihoactive şi le-au dăruit diverse materiale preventive, inscriptionate cu coduri QR, unde pot fi accesate o gamă largă de informații utile, în același context.
Totodată, polițiștii au stat de vorbă cu călătorii cărora le-au recomandat să nu lase nesupravegheate bagajele, poşetele sau obiectele de valoare şi le-au oferit şi alte sfaturi care să-i țină departe de hoți sau de evenimente nedorite, pe parcursul călătoriei cu trenul.