Primăria Municipiului Bistriţa şi Centrul Cultural Municipal „George Coşbuc” vă invită pe 5 aprilie, ora 18, la Palatul Culturii, la un eveniment extraordinar, concertul: ROMÂNIA.100 DE MINUTE, cu grupul TREI PARALE.
Apărut în decembrie 2023, albumul România.100 de minute al grupului Trei Parale a stârnit deja interesul colecționarilor. Primul vinil publicat de celebra casă de discuri Electrecord după 27 de ani de pauză a fost apreciat pentru conținutul muzical valoros, prezentarea bogată și riguroasă, aspectul special al tiparului.
Formația Trei Parale dorește să facă cunoscut acest album și printr-o serie de concerte în diferite orașe din țară și din străinătate. Prezentările albumului România. 100 de minute vor fi adevărate spectacole cuprinzând, pe lângă interpretarea muzicală a grupului, o proiecție foto și istorisiri din cercetările etnomuzicologice românești.
![](https://ziardebistrita.ro/wp-content/uploads/2024/03/TREI-PARALE-bistrita.jpg)
Proiecția foto, cuprinzând în primul rând imagini din cercetările etnologice ale lui Florin Iordan, liderul grupului și etnomuzicolog la Muzeul Național al Țăranului Român, va ajuta publicului să-și imagineze contextul interpretărilor muzicale de altădată. Istorisirile – narate de același Florin Iordan – vor adânci publicului înțelegerea specificului cercetărilor muzicilor tradiționale.
Bilet (40 lei) pe iabilet.ro şi la Casa de Bilete a Palatului Culturii.
https://www.iabilet.ro/bilete-bistrita-romania-100-de-minute-cu-grupul-trei-parale-97098/