Un tânăr de 25 de ani din Bistrița a fost prins de jandarmi în timp ce avea asupra sa 40 de plicuri cu substanțe interzise, informează Inspectoratul de Jandarmi Județean Bistrița-Năsăud.
”În cursul nopții de joi spre vineri, aflați într-o acțiune de patrulare pe strada Calea Moldovei din municipiul Bistrița, jandarmii din cadrul Detașamentului 1 Mobil Bistrița au observat un bărbat care avea un comportament suspect. În urma legitimării/verificării persoanei și a executării controlului corporal preventiv, asupra acestuia au fost găsite 40 de plicuri în care se afla o substanță vegetală de culoare galben-verzui”, a precizat Georgeta Cășvan, purtătorul de cuvânt al Jandarmeriei Bistrița-Năsăud.
![](https://ziardebistrita.ro/wp-content/uploads/2024/04/838178dd-c2f2-4b3a-9a83-13070fd58793-1-1024x576.jpeg)
![](https://ziardebistrita.ro/wp-content/uploads/2024/04/ca396bd9-a6ad-4cb1-b829-b0abdbeceb03-1-1024x576.jpeg)
Pe numele tânărului de 25 de ani din Bistrița au fost întocmite actele de sesizare pentru infracțiunea de deținere de droguri de risc pentru consum propriu, fără drept (Legea nr.143/2000, art. 4, alin. 1).
Persoana, documentele și plicurile găsite asupra acesteia au fost predate polițiștilor, pentru continuarea cercetărilor.
![](https://ziardebistrita.ro/wp-content/uploads/2024/04/f907700e-8687-4c85-a915-88d29498c4f9-1024x713.jpeg)
FOTO: Jandarmeria Bistrița-Năsăud