Inspectoratul pentru Situații de Urgență Bistrița-Năsăud a desfășurat luni un exercițiu tactic cu forte și mijloace în teren la Școala Gimnazială nr. 1 din municipiul Bistrița.
Scenariul care a sat la baza exercițiului a fost stingerea unui incendiu, izbucnit în interiorul școlii, unde au fost surprinse șapte victime.
Pompierii militari bistrițeni au intervenit cu trei autospeciale de stingere cu apă și spumă, o autoplatformă, un echipaj de descarcerare și patru echipaje SMURD.
![](https://ziardebistrita.ro/wp-content/uploads/2024/04/438328050_827218872782025_6461663365526602676_n-1024x768.jpg)
![](https://ziardebistrita.ro/wp-content/uploads/2024/04/438707338_827218939448685_2865498716016536690_n-1024x768.jpg)
![](https://ziardebistrita.ro/wp-content/uploads/2024/04/438789597_827218722782040_597717528209721802_n-1-1024x768.jpg)
![](https://ziardebistrita.ro/wp-content/uploads/2024/04/437865601_827218846115361_154667614550321175_n-1024x768.jpg)
![](https://ziardebistrita.ro/wp-content/uploads/2024/04/438327506_827218966115349_460820015715033237_n-1024x768.jpg)
Peste 1.300 de copii împreună cu profesorii lor au exersat planul de evacuare în cazul producerii unui incendiu și au asistat la exercițiul pompierilor.
ISU Bistrița-Năsăud precizează că astfel de exerciții se desfășoară periodic, cu scopul de a crește gradul de pregătire și perfecționare a efectivelor, precum și pentru instruirea cadrelor didactice și îmbunătățirea capacității de reacție a acestora în cazul unui eveniment real. Un alt scop al activităților de acest fel îl reprezintă familiarizarea copiilor cu modul de comportare într-o reală situație de urgență.