Inspectoratul Județean de Jandarmi Bistrița-Năsăud participă și anul acesta la campania ”Donează sânge, salvează o viață!”, derulată la nivel național de Jandarmeria Română. Mai mulți angajați ai instituției au trecut deja pragul Centrului de Transfuzie Sanguină Bistrița pentru a dona sânge.
”Marea familie a Jandarmeriei Române rămâne un partener devotat în susținerea activităților de promovare a donării de sânge cu scopul salvării de vieți omenești. Timp de trei zile, în perioada 24-26 aprilie 2024, jandarmii bistrițeni se vor prezenta la Centrul de Transfuzii Sanguine din municipiul Bistrița, pentru a dona sânge în cadrul campaniei naționale „Donează sânge, salvează o viață!””, a precizat Georgeta Cășvan, purtătorul de cuvânt al Jandarmeriei Bistrița-Năsăud.
![](https://ziardebistrita.ro/wp-content/uploads/2024/04/4f5c6778-f448-4910-b3c6-6809bb78be08-586x1024.jpeg)
![](https://ziardebistrita.ro/wp-content/uploads/2024/04/2046c6fe-9fc0-41cd-985d-553409e8555e-714x1024.jpeg)
![](https://ziardebistrita.ro/wp-content/uploads/2024/04/2116ce8e-3efa-4fbe-aa4f-fe53933101ec-1024x1024.jpeg)
![](https://ziardebistrita.ro/wp-content/uploads/2024/04/ded5f968-a689-4bbb-adff-a6dc28c116c3-697x1024.jpeg)
![](https://ziardebistrita.ro/wp-content/uploads/2024/04/ebb3fe10-a9d7-4eca-9402-310bc43413ba-1024x1024.jpeg)
![](https://ziardebistrita.ro/wp-content/uploads/2024/04/6a7d4950-a4ba-4b0c-bf2f-a33f8b8d543c-1024x1024.jpeg)
![](https://ziardebistrita.ro/wp-content/uploads/2024/04/823e9005-338a-4118-9255-7edc36e6af6c-1024x1024.jpeg)
Jandarmii reamintesc că poate dona sânge orice persoană care este sănătoasă, într-o stare bună fizică și psihică și care nu a suferit intervenții chirurgicale în ultimele 6 luni. Donatorul trebuie să aibă vârsta între 18-65 de ani și o greutate corporală de cel puțin 50 kg.