Sfânta Lumină de la Ierusalim, adusă în țară de o delegație a Patriarhiei Române, va ajunge și anul acesta în bisericile din Bistrița-Năsăud.
Sfânta Lumină a ajuns sâmbătă, 4 mai 2024, în jurul orei 20:45, pe Aeroportul Internațional „Avram Iancu” din Cluj-Napoca, unde a fost întâmpinată de Înaltpreasfințitul Părinte Arhiepiscop și Mitropolit Andrei.
Ierarhul a împărțit Sfânta Lumină delegațiilor din cele nouă protopopiate ale Eparhiei, precum și tuturor celor prezenți.
![](https://ziardebistrita.ro/wp-content/uploads/2024/05/FB_IMG_1714848460181-1024x768.jpg)
![](https://ziardebistrita.ro/wp-content/uploads/2024/05/FB_IMG_1714848462539-1024x768.jpg)
![](https://ziardebistrita.ro/wp-content/uploads/2024/05/FB_IMG_1714848450014-1024x768.jpg)
![](https://ziardebistrita.ro/wp-content/uploads/2024/05/FB_IMG_1714848452037-1024x768.jpg)
![](https://ziardebistrita.ro/wp-content/uploads/2024/05/FB_IMG_1714848457743-1024x768.jpg)
![](https://ziardebistrita.ro/wp-content/uploads/2024/05/FB_IMG_1714848453946-1024x768.jpg)
O delegație din Bistrița-Năsăud a luat Lumina Sfânta și o va aduce în bisericile din județ. Din delegația care aduce Sfânta Lumină în județ fac parte prefectul Teofil Cioabă și preotul Emanuel Vidican.
![](https://ziardebistrita.ro/wp-content/uploads/2024/05/FB_IMG_1714848467133-1024x768.jpg)
![](https://ziardebistrita.ro/wp-content/uploads/2024/05/FB_IMG_1714848483414-1024x768.jpg)
![](https://ziardebistrita.ro/wp-content/uploads/2024/05/FB_IMG_1714848474733-1024x768.jpg)
Lumina Sfântă va fi oferită credincioșilor la Slujba Învierii Domnului, începând cu ora 00.00.
Tradiția aducerii Sfintei Lumini din Ierusalim a fost instituită de Patriarhul Daniel în anul 2009, de atunci fiind adusă anual în toate parohiile din România. Aeronava cu delegația care a adus Sfânta Lumină în România a aterizat pe Aeroportul Internațional Otopeni în jurul orei 18:30.