Ionuț Simionca e candidatul Alianței Dreapta Unită pentru funcția de preșdinte al COnsiliului Județean! Acesta vine pe agendă cu un proiect inedit: o primă de întoarcere acasă, în cuantum de aproximativ 4.500 de euro!
![](https://ziardebistrita.ro/wp-content/uploads/2024/05/ionut-simionca-01-1024x683.jpg)
![](https://ziardebistrita.ro/wp-content/uploads/2024/05/ionut-simionca-2-1024x683.jpg)
![](https://ziardebistrita.ro/wp-content/uploads/2024/05/ionut-simionca-03-1024x683.jpg)
![](https://ziardebistrita.ro/wp-content/uploads/2024/05/ionut-simionca-09-1024x683.jpg)
![](https://ziardebistrita.ro/wp-content/uploads/2024/05/ionut-simionca-683x1024.jpg)
3 salarii MEDII, acordate celor care au muncit 3 ani în străinătate!
„M-am întâlnit cu bistrițeni care au rude și prieteni plecați la lucru în țări străine. Cum să facem să îi aducem înapoi acasă, la familiile lor? Toți ne dorim asta.
După 9 iunie, în calitate de președinte al Consiliului Județean Bistrița-Năsăud, voi acorda persoanelor de cetățenie română din județ care se întorc acasă după ce au lucrat în străinătate cel puțin 36 de luni o primă de instalare egală cu 3 salarii medii brute pe economie (care este de 7.567 de lei în 2024).
![](https://ziardebistrita.ro/wp-content/uploads/2024/05/ionut-simionca-0-1024x683.jpg)
De asemenea, îi vom ajuta cu servicii gratuite de consiliere pentru: reînoirea actelor, echivalarea și continuarea studiilor, servicii medicale și drepturi sociale, consultanță pentru deschiderea de noi afaceri etc
În 9 iunie, votați candidații Alianței Dreapta Unită pentru un nou început al bistrițenilor care se întorc acasă din țări străine!” – a transmis Ionuț Simionca.