ADI Deșeuri Bistrița-Năsăud a publicat programul de colectare a deșeurilor reciclabile din municipiul Bistrița și localitățile componente pentru luna iunie.
Astfel, programul este următorul:
- 05 IUNIE – sacul albastru pentru deșeurile reciclabile din hârtie / carton;
- 12 IUNIE – sacul verde pentru deșeurile reciclabile din sticlă;
- 19 IUNIE – pubela galbenă pentru deșeurile reciclabile din plastic / metal;
- 26 IUNIE – PENTRU CARTIER UNIREA – pubela galbenă pentru deșeurile reciclabile din plastic / metal.
![](https://ziardebistrita.ro/wp-content/uploads/2024/05/444224483_971755111621936_2656838796046248105_n-1024x722.jpg)
Programul de colectare a deșeurilor reziduale – adică pubela neagră – în municipiul Bistrița și localitățile componente rămâne neschimbat, cu excepția zonelor în care colectarea acestor deșeuri se realiza în ziua de miercuri. Pentru aceste zone, ziua de colectare a pubelei negre este ziua de sâmbătă.
Calendarul de colectare a deșeurilor pentru fiecare localitate din județ poate fi consultat pe site-ul www.adideseuribn.ro sau la telefon 0263.944 – Dispecerat Supercom.